środa, 20 lipca 2011

Jak zrobić bannerka lub inną grafikę w programie Word?

Robienie bannerków nie jest może umiejętnością biznesową ale postanowiłem o niej napisać z tego powodu, że prawie każda firma powinna mieć własne www a jednym z jej elementów jest bannerek czy też inna grafika. Za zrobienie prostej grafiki outsourcerzy biorą niewiadomo jakie pieniądze. Dzięki temu artykułowi zaoszczędzisz kilka złotych.

Robienie ładnych bannerków, podstawowych grafik, estetycznie wyglądających logo – któż by nie chciał tego robić szybko i łatwo? Wielu ludzi myśli, że zrobienie estetycznej grafiki na WWW, lub na coś innego, wymaga nie wiadomo jakich umiejętności oraz drogiego oprogramowania. Okazuje się jednak, że pewne podstawowe (nie mówmy o skomplikowanych) rzeczy mamy w zasięgu ręki, szybko i łatwo! Przedstawiam wam program, który wszyscy znacie….Word – znana i lubiana część pakietu MS Office ;-) 

Jakie możliwości daje Word? 
  • Wstawianie dowolnych kształtów. 
  • Edytowanie krawędzi i wnętrza kształtów. 
  • Wypełnianie ich teksturą, gradientem lub cieniem. 
  • Uzupełnienie gradientu tekstem, który również można opatrzyć efektami specjalnymi jak np. poświaty.
  • Bawienie się efektem 3-W.  
Zacznijmy od czegoś praktycznego. Banner, który możemy bez skrępowania wklepać na stronkę WWW.
Klikamy na Wstawianie kształtu i wybierzemy sobie np. taką tabliczkę. Klikamy gdzie się ma pojawić a następnie rozciągamy ją myszą do pożądanych przez nas rozmiarów – tak jak okna w zwykłym Windowsie.

A teraz czas na wypełnienie bannera jakimś kolorkiem. Możemy użyć samodzielnie zrobionej tekstury ale ja wybiorę, którąś z dostępnych. 
Mam humor do zmieniania konturów – robimy to tą opcją:

Do napisu dodałem efekt cienia.
Nie oceniajcie walorów estetycznych banerka bo nie skupiałem się na estetyce tylko samym przekazaniu wiedzy praktycznej. A teraz zajmiemy się dodatkową ozdobą – dowalimy gwiazdkę. Wybrałem z listy (rysunek powyżej) 16 ramienną gwiazdę.
Słonko powinno być białe ale moje jest pomarańczowe. Kolor słonka wybrałem z zakładki.Dla dodatkowego efektu, możemy dać gradient tak jak na obrazku.


A teraz zrobiłem słoneczko trójwymiarowe.

Teraz skompilujemy gwiazdkę i bannerka. Prawda, że ładne?

By przeformatować przygotowaną grafikę w sposób "zjadliwy" dla stron internetowych, przyjrzyj się tej poradzie

Wierzę, że dzięki tej notce zaoszczędzicie nieco 'pieniądzorków" ;-) 

1 komentarz:

Witam.

Zachęcam wszystkich do komentowania. Krytyka jest wyjątkowo mile widziana. Zastrzegam sobie prawo do moderacji komentarzy, które łamią zasady dobrego wychowania.