piątek, 18 lutego 2011

Osiągnięcie Sukcesu Przez Założenie Businessu - Odpowiedzi na Pytania.


Źródło obrazka: flickr.com


Mój ostatni artykuł pt. "Mapa do bogactwa - Metody Osiągnięcia Rentierstwa" zaowocował licznymi mailami od was, za które bardzo wam dziękuję.

Często pytaliście mnie (pozwolę sobie mówić per Ty, jak to mawiał Pan Zagłoba "staremu poręczniej" ;-D ) dlaczego nie wymieniłem w swoim spisie spółek typu joint venture, franchising itd. Informuję więc, że większość z proponowanych przez was form biznesu można zakwalifikować do wymienionych wcześniej Działalności Gospodarczych Osób Fizycznych Lub Osób Prawnych. Stanowią one ich odmiany a ja sam nie chciałem bawić się w szczegółowe podziały ponieważ (1) zajęłoby to dużo miejsca i co gorsza (2) zanudziłoby was.

Istnieje jedna bardzo ważna rzecz, o której muszę wspomnieć w ramach obiecanego rozwijania tematu.

Wielu ludzi patrzy na biznes jak na masywną bryłę o jednolitym charakterze. Prawda jest jednak inna. Każdy biznes jest systemem współgrających elementów. Jeżeli myślisz poważnie o własnym biznesie, powinieneś patrzeć na niego jak na SYSTEM.

Aby się przekonać - jakby to ujął A. Sapkowski - jak prawdziwa jest ta prawda, wystarczy przejść się do pierwszego-lepszego hipermarketu. Gdyby tak popatrzeć na hipermarket jako system, jakby on wyglądał?

Sklep, taki hipermarket na przykład, ściąga towary od dostawców (producenci, hurtownicy, importerzy) lub kreuje własny produkt (przy użyciu zakładów własnych lub outsourcingowanych). Wszystko jest sprzedawane w halach, które pełnią rolę pośrednika pomiędzy systemem a klientem.
Jest to oczywiście tylko przykład. Struktura Systemu Biznesu w przypadku hipermarketów jest zapewne bardziej rozbudowana. Chodziło mi o samo podkreślenie komórkowego charakteru biznesu.

Widzimy więc, że prowadzenie biznesu to tak naprawdę budowanie systemu, który pracuje za nas. System powinien być tak skonstruowany, by nie wymagał od nas zbyt wielkiej uwagi. Być może pamiętacie metaforę o żonglerze z poprzedniego wpisu.Źródło obrazka: flickr.com


O czym należy wiedzieć budując System Biznesu.

Każdy łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo. Co się stanie, jeżeli mój samochód ma 10 biegów + 4 wsteczne, silnik 4.0 i bagażnik wielki jak pół Berlina, jeżeli np złapałem gumę? Czy dojadę gdzieś? No właśnie.

System jest również zbiorem "rzeczy, które mogą nieco nawalić". Nawalenie jednego elementu systemu może utrudnić lub zniwelować pracę pozostałych elementów systemu.

Dosyć obszernie zająłem się tym problemem w tym artykule. Myślę, że warto się z nim zapoznać.


Ludzie - jeżeli system ma nie absorbować zbyt wiele naszej uwagi.... musi absorbować uwagę kogoś innego. Jeżeli system generuje zysk, warto znaleźć kogoś, kto przejmie część obowiązków związanych z nadzorem. Oszczędzony dzięki temu czas, możemy poświęcić na rozwój kolejnego biznesu.

Wzbogacenie systemu o dodatkową komórkę nadzorującą NIE ZAWSZE jest dobrym pomysłem. Rentowność takiego delegowania zależy przede wszystkim od tego KOMU ów nadzór ma być delegowany. Wszystko zależy od Kapitału Społecznego jakim dysponujesz.

Mówiąc po Polsku: jeżeli masz kogoś zaufanego kto Cię odciąży z obowiązku nadzorowania biznesu za część zysku, który ten biznes generuje, warto skorzystać z tej okazji. Sęk w tym, że ludzie na tyle zaufani...w naszych czasach są rzadkością.

Nadzór - Każdy system wymaga nadzoru. Podczas stawiania fundamentów i etapu rozwoju, nadzór powinien być ciągły i priorytetowy. W chwili gdy system już funkcjonuje, nadzór powinien być regularny ale nieabsorbujący.

Zabezpieczenie - Większość biznesów zapomina o przeznaczaniu części zysku na fundusz ochronny. Moim zdaniem 10% zysku netto powinno być przeznaczane na osobny fundusz, który posłuży jako kapitał pokarmowy w sytuacji, gdy na rynku będzie trwać recesja lub firma będzie przeżywać cięższy okres w przyszłości. Jest to ważne a wielu ludzi o tym zapomina.

Pieniądze z tego funduszu powinny być przechowywane na osobnym rachunku o niskim ryzyku. Odsetki z tytułu kapitału - jeżeli takie występują - mogą być traktowane jako zysk firmy lub przeznaczone na powiększenie kapitału ochronnego (reinwestowane w ów kapitał).

Każdy system by zaistnieć potrzebuje kapitału na start. Na razie nie będę się rozpisywać na ten temat ponieważ planuję...rozpisać się na ten temat w czwartek ;-)


2 komentarze:

  1. Jeżeli chodzi o systemy biznesowe, to nasza firma korzysta od nie dawna z zaawansowanego systemu magazynowego WMS https://www.connecto.pl/system-magazynowy-ktory-usprawni-twoja-prace-poznaj-wms-magazynier/. Głównym zadaniem oprogramowania jest koordynacja pracy na magazynie. Rozwiązanie świetnie nadaje się do uproszczenia działania operatorów logistycznych, którzy codziennie obsługują w magazynach duże ilości zróżnicowanych przesyłek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nasz sklep internetowy generuje codziennie dużo zamówień, dlatego zdecydowaliśmy się na skorzystanie z oprogramowania Sendit. Sendit umożliwia nam szybkie nadanie dużej ilości paczek u różnych kurierów. Dodatkowo system posiada wygodne narzędzie do śledzenia przesyłek https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek, dzięki czemu jesteśmy w stanie na bieżąco śledzić drogę każdej nadanej paczki.

    OdpowiedzUsuń

Witam.

Zachęcam wszystkich do komentowania. Krytyka jest wyjątkowo mile widziana. Zastrzegam sobie prawo do moderacji komentarzy, które łamią zasady dobrego wychowania.