czwartek, 27 stycznia 2011

Laska, Osiem Łap Konia, Temperatura Pozioma i Zadzidzie Przeddzidzia


Rozróżniamy temperaturę poziomą i pionową. Temperatura pozioma dzieli się na prostą i złożoną, wewnętrzną i zewnętrzną....

Koń ma osiem łap - dwie przednie, dwie tylnie, dwie lewe i dwie prawe.
Jak widać na ilustracji, dzidę dzielimy na trzy części: przeddzidzie, wśróddzidzie i zadzidzie. Zadzidzie dzielimy na przeddzidzie zadzidzia, wśróddzidzie zadzidzia i zadzidzie zadzidzia. Przeddzidzie zadzidzia dzielimy na przedzdzidzie przeddzidzia zadzidzia, wśróddzidzie przeddzidzia zadzidzia i zadzidzie przeddzidzia zadzidzia....

Brzmi kretyńsko, prawda?

Przedstawione wymysły to są tak zwane sztuczne podziały, od których aż roi się w nauce.

Nie jestem zwolennikiem klasyfikowania rzeczy dla samej klasyfikacji. Moim zdaniem główną bolączką nauk jest to, że próbują na siłę nazwać rzeczy i wprowadzać sztuczne podziały, które nie zawsze są istotne.

Gdy spotkałem się z teorią Etapów Rentierstwa, myślałem, że jest to kolejny twór, który rodził się w bólach bez poczucia sensu własnej egzystencji. Z czasem jednak zrozumiałem, że Etapy Rentierstwa to wiedza praktyczna. Dlatego chciałbym się podzielić z wami tą wiedzą.


źródło obrazka: commons.wikimedia.org

Na drodze do Rentierstwa rozróżniamy ponoć trzy etapy:
Pierwszy
Drugi
I Trzeci ;-)

Opiszę pokrótce każdy z nich.

Etap Inicjacji - etap, w którym występuje wzmożony entuzjazm i głód wiedzy. Potencjalny przyszły Rentier aż wrze. Jest ambitny, chce się zabrać do roboty "od zaraz". Jest pełen chęci i ambicji ale boi się działania w sensie stricte. Pochłania masowo literaturę motywacyjną i troszkę fachowej. Etap Inicjacji kończy się po pierwszych niepowodzeniach.

Szanse: Osoba ma ogromny zasób energii i motywacji, który warto wykorzystać do zakotwiczenia Stanu Flow.
Zagrożenia: Brak wiedzy i doświadczenia powoduje większą liczbę pomyłek w często niegościnnym rynku.
Uwagi: Osoba na tym etapie bardzo potrzebuje mentora, który skoryguje jej błędy. Potężnym zasobem, który powinien być wykorzystany jest przypływ motywacji. Osoba, która znajduje się na tym etapie, powinna inwestować więcej czasu niż pieniędzy - w przeciwnym razie może ponieść ogromne straty.


Etap Porażki - Etap ten zaczyna się w chwili, gdy pojawi się pierwsza klęska. Może on nastąpić szybko albo nie - to zależy od wielu czynników.


To właśnie na tym etapie zapada decyzja pt: idę dalej czy zawracam?. Często jest tak, że ktoś ma ambitne plany, ale ktoś mu je wybije z głowy. Czasem jest tak, że ktoś chce coś w tym życiu osiągnąć, ale kubeł zimnej wody w postaci porażki, gasi wszystkie iskry. Jak mawiał Laska z filmu "Chłopaki Nie Płaczą" należy zadać sobie "zajebiście, ale naprawdę zajebiście ważne pytanie", które brzmi:

Czy naprawdę jestem w stanie znosić wiele trudów i pracy by zostać rentierem?

Szanse: Jest to dobra chwila do zahartowania duszy. Porażki mają tę zaletę, że są dobrym źródłem doświadczenia. Sęk w tym, że niektórzy chcą się za bardzo "doświadczyć" ;-).
Zagrożenia: Co tu dużo się czarować - 80 % kozaków odpada właśnie w tym etapie.
Uwagi: Większość - nie wszyscy - tych, którzy nie odpadną na tym etapie, prędzej czy później osiąga swój cel.


Właściwa Droga do Rentierstwa - właściwy etap, w którym robi się największe postępy. Taki "przyszły Rentier" ma już za sobą pewien bagaż doświadczeń i umiejętności. Jest to najdłuższy i najmniej pasjonujący element całej układanki - praca, praca i jeszcze raz praca...

Etap ten jest uwieńczony zakończeniem drogi do Rentierstwa - czyli Rentierstwem samym w sobie ;-)

Szanse: Właśnie w tym etapie, Twoja efektywność powinna być największa.
Zagrożenia: Niektórzy ciągle noszą ze sobą negatywne nawyki i uwarunkowania z Etapu Inicjacji - to znaczy za mało działają, za dużo czytają....Innym problemem, z którym stykają się ludzie w tym momencie, jest demotywacja i wypalenie zawodowe - dlatego też nie wolno się przeciążać gdyż chwilowy boom i przeforsowanie się, może spowodować dołek motywacyjny.
Uwagi: Większość ludzi, którzy wejdą w trzeci etap naprawdę zostają Rentierami. Czy jesteś już na tym etapie? Gratuluję! Jest bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później zostaniesz Rentierem! Oczywiście o ile niczego nie schrzanisz po drodze.

W moim przypadku, Etap Inicjacji trwał pół roku. Etap Porażki trwał u mnie pięć bardzo bolesnych miesięcy. W Etapie trzecim trwam już kilka lat - i mam się dobrze ;-) A jak wygląda sprawa u Ciebie? Na którym etapie jesteś?

Ćwiczenie Praktyczne: Przedstawiony przeze mnie podział ma za zadanie pokazać, że w różnych stopniach Rentierskiego "wtajemniczenia" czychają różne zagrożenia. Upewnij się, czy któreś z nich nie czycha przypadkiem na Ciebie. Sumiennie przestudiuj wszystkie "Szanse", "Zagrożenia" i "Uwagi" - może któreś z nich dotyczą właśnie Twojej osoby?

7 komentarzy:

 1. Bardzo trafnie zwróciłeś uwagę na ten drugi etap - porażki. Większość osób myśli, że droga do wolności finansowej to sielanka. A to ciężka praca i mało kto o tym mówi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie. Gdyby to był lekki kawałek chleba, to każdy byłby Rentierem. Ludzie niby są tego świadomi a jak przyjdzie co do czego...to różnie bywa ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Etapy rentierstwa, które przedstawiłeś można odnieść do dążenia do jakiegokolwiek celu. Istnieje podobna, dość ciekawie obrazująca to o czym napisałeś, teoria. Chodzi o to, że droga dążenia do celu przybiera kształt litery J. Najpierw się spada, potem odbija od dna i dalej podąża prostą. Każdy rentier będzie musiał się zmierzyć z literką "J".

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie racja. Przedstawione etapy można spokojnie przenieść na inne podłoże. Jest to kwestia uniwersalna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja chyba wkraczam w drugi etap. Całym tym rozwojem i zarabianiem zacząłem jarać się jak M. Samsel miał wylecieć do Meksyku. Stworzyłem pierwszą stronę no i trochę nie wyszło - dostałem pierwsze baty. Dzisiaj po małym odpoczynku postanowiłem, że spróbuję i jestem w trakcie tworzenia kolejnej strony. Być może tym razem mi się uda i za dwa lata będę mógł wejść w bardzo początkowy, trzeci etap ;d

  OdpowiedzUsuń
 6. Noω Ӏ аm going tо do my breakfаst,
  later thаn having my bгeakfast сoming again tο
  read moге neωѕ.

  Аlѕo visit my site: demotywatory o milosci

  OdpowiedzUsuń

Witam.

Zachęcam wszystkich do komentowania. Krytyka jest wyjątkowo mile widziana. Zastrzegam sobie prawo do moderacji komentarzy, które łamią zasady dobrego wychowania.