niedziela, 22 sierpnia 2010

Ballada o Porcelanowej ŚwiniChciałbym przedstawić niezwykle prosty sposób ochrony przed naszymi konsumpcyjnymi zapędami :-) Mam na myśli antywydatkową tarczę, którą może zapewnić sobie absolutnie każdy Polak.

Mówię o ...skarbonce.Jak zrobić skarbonkę? Jak dostać się do elitarnego grona ludzi, którzy posiadają prosiaka z porcelany? Są dwie drogi. Pierwsza jest bardziej szpanerska: kup skarbonkę w sklepie. Druga droga jest bardziej ekonomiczna ale wymaga poświęcenia - mówię o samodzielnym wykonaniu skarbonki. Wytworzenie skarbonki wymaga inwestycji wstępnej: kup mleko lub inny napój w kartonie z dziurką na górze. Wypij zawartość kartonu. Dokładnie wypłucz i wysusz karton. Ja poszedłem krok dalej: swoją skarbonkę zrobiłem z puszki po kawie.

Gratuluję. Niezależnie którą drogę wybrałeś, zostałeś dumnym właścicielem skarbonki. Przyznaj się, ostatnią skarbonkę miałeś jako dziecko, co? A szkoda, bo to mądre narzędzie.

Skarbonkę należy postawić w widocznym miejscu, aby ciągle o niej pamiętać. Za każdym razem kiedy ją zobaczysz, wrzuć do niej wszystkie drobne, które wałęsają Ci się po portfelu/kieszeniach. Przez słowo "drobne" można zrozumieć wszystkie monety o nominale np. 1 zł i mniejsze.

Jak to działa?

Załóżmy, że mamy w portfelu kilka piątaków, dychę i kilka monet o nominale 50gr. Wszystkie monety pięćdziesięciogroszowe wylądowały w karto...w skarbonce. Zostaliśmy z piątakiem i dychą. Mamy przy sobie "cięższe" nominały, które będziemy chcieli wydać np. na kawę. Płacimy za kawę pięciozłotówką, dostajemy 1 zł reszty, które ląduje w skarbonce. Widzimy więc, że każdy wydatek zwiększa liczbę Twoich drobnych, które lądują w skarbonce.

Sprytne. Wydatki zmuszające do oszczędzania.

Jakie są plusy i minusy skarbonki?Aby system działał, musisz spełnić kilka warunków:

1) Skarbonkę trzeba raz na jakiś czas opróżnić a znalezione w środku pieniądze - zainwestować.

2) Nie wolno podbierać drobnych ze skarbonki.

3) Odkładać należy każdego dnia.


Są to zasady absolutnie bezwzględne - złamanie którejkolwiek sprawia, że oszczędzanie wędruje do lasu.

Jedna rada na miły początek weekendu, który będziemy jutro obchodzić: nie lekceważ potęgi drobnych. Taka skarbonka potrafi akumulować nawet kilkadziesiąt złotych każdego miesiąca! Powodzenia!

Ćwiczenie Praktyczne: Kup mleko w kartonie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam.

Zachęcam wszystkich do komentowania. Krytyka jest wyjątkowo mile widziana. Zastrzegam sobie prawo do moderacji komentarzy, które łamią zasady dobrego wychowania.